| Startuj z nami | Dodaj do ulubionych | Księga gości | Forum dyskusyjne | Chat | Newsletter | Powiadom znajomego | Poczta | Facebook |
Polski English Deutsch
Wybrzeże Słowińskie Herb Słupska Stolp Straßenbahnen Słupsk Tramwaj Stolp Straßenbahnen Słupskie Tramwaje Słupskie Tramwaje
- | - Szlak Słupskich Tramwajów | Historia Słupskich Tramwajów | Schemat Komunikacji Tramwajowej | Galeria Tramwajów - | -
- | - Słupski Tramwaj Turystyczny | Serwisy o tramwajach | Historia MZK Słupsk | MZK Słupsk Dzisiaj | Muzeum Autobusów - | -
- | - Multimedia | Informacja turystyczna | Baza noclegowa | Rozkład jazdy autobusów | Plan miasta Słupska | Księgarnie | Publikacje - | -

Słupskie Tramwaje Słupskie Tramwaje / Media o Słupskich Tramwajach / Co zrobić ze słupskim tramwajem?

Słupsk, 18.04.2008 r.

Tramwaj wpisał się już w panoramę miasta. Jego właściciel chce go jednak sprzedać, bo wyjeżdża za granicę.

Zanim na ul. Nowobramskiej stanął tramwaj pojawił się tam 20-metrowy odcinek szyn. Była to inicjatywa Stowarzyszenia Aktywne Pomorze, które chciało przypomnieć słupszczanom, że kiedyś po ulicach miasta jeździły tramwaje. Później rozpoczęły się starania o tramwaj. Ostatecznie sprowadził go z Elbląga Mariusz Urbańczyk. Włożył wiele pracy w odrestaurowanie wagoniku, ale efekt był zadziwiający.

Tramwaj wyglądał jak ten za dawnych czasów. Początkowo to sam właściciel prowadził w nim małą gastronomię - sprzedawał m.in. kebaby. Po zimie okazało się jednak, ze biznes nie jest dochodowy i postanowił tramwaj dzierżawić. Zaryzykowała kwiaciarka. Niestety, kwiaciarnia też się tam nie sprawdziła.

Najdłużej, bo przez dwa lata lokal dzierżawiła pani Jadwiga. "U Jadzi" można było wypić wyśmienita kawę, zjeść ciacho lub gofra. Tramwaj pełnił też funkcję mini informacji turystycznej.
- Bardzo mi szkoda tego miejsca, ale wysokość opłaty za dzierżawę była dla mnie zbyt wysoka - mówi pani Jadwiga.

Tym razem jednak Urbańczyk zdecydował tramwaj sprzedać. Z propozycją wystąpił do Urzędu Miejskiego, gdyż uznał, że miasto ma prawo pierwokupu. - Jesteśmy bardzo zainteresowani kupnem. Wpisał się on już w panoramę miasta i jest jedną z jego atrakcji turystycznych. Szkoda byłoby, gdyby miał zniknąć - mówi Mariusz Smoliński, rzecznik prasowy prezydenta Słupska.

Teraz tramwaj wycenia rzeczoznawca z Naczelnej Organizacji Technicznej. Decyzję prezydent Słupska ma podjąć jeszcze przed sezonem turystycznym. - Jeśli miasto go kupi to najprawdopodobniej powstanie tam informacja turystyczna i kawiarenka - mówi Smoliński.

Tramwaje w innych miastach
W Jeleniej Górze są dwa takie wagoniki. Jeden stoi koło ratusza i pełni rolę informacji turystycznej. Można tam kupić mapy, pamiątki, widokówki. Można je także stamtąd wysłać. Dowiemy się tam także o najbliższych wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Miasto dzierżawi je prywatnemu najemcy. Podobną rolę pełni wagonik tramwajowy w Gorzowie Wielkopolskim. Drugi tramwaj w Jeleniej Górze znajduje się przy zajezdni MZK i ma przeznaczenie muzealne. Znajduje się tam wystawa na temat historii jeleniogórskich tramwajów.

Słupski tramwaj spodobał się Bydgoszczy, która w lutym postawiła wagonik u siebie na wzór słupskiego. Znajduje się tam także informacja turystyczna i mała kawiarnia.

Autor: Magdalena Olechnowicz. Źródło: Głos Pomorza

Gry, tapety, aplikacje, polifonia i... wszystko na komórkę kliknij tutaj>>>

Web Informer Button